Historie

Rád bych vás seznámil s historií skupiny Necrofiles. Její počátky sahají až do roku 1992. Já a Standa – spoluzakladatelé Necrofiles – píšeme první song „Církev sex a chlast“. Po mých zpěváckých pokusech v několika kapelách z Plzně a okolí sedáme v listopadu 1997 prvně s kytarou v ruce a zkoušíme něco zahrát. Na silvestrovské party začínáme hrát na španělky, jen tak pro zábavu, pár hřbitovních songů. Na jaře se rozhodneme zkusit hrát vážně, pod jménem Two Necrofiles. Kupujeme kytary a sháníme bubeníka a zkušebnu.

První bubeník je z mého předchozího angažmá u skupiny Embroll – Marek. Zůstává s námi jen do června 1998 a stává se z něj bezdomovec! Život jde dál a my zakrátko potkáváme kytaristu Karla, který nakonec usedá za bubny a šlape mu to skvěle. Náš program celkem zvládne, a tak s námi hraje na naší první akci s Doutnajícími pařezy v Plzni v Jamu. Naše nadšení nám dlouho nevydrželo. V září Karel hlásí odchod na vojnu a my jsme v pr….! Zkoušíme sami a měníme styl zpěvu na nařvanej vokál ala Tőrr. Koncem října jsme sehnali číslo na nového bubeníka a doufáme, že to konečně vyjde. Přišel si nás poslechnout a ještě ten den jsme si plácli. Takže bubeník č.3 je Jirka – první opravdovej a špičkovej bubeník v Two Necrofiles. Od té chvíle zkoušíme v Ledcích na sále. Práce s Jirkou jde jak po másle. 12.12.1998 máme akce s kapelami Cerberos, Mawson a Černá vdova, která neměla chybu, a tak máme velkou chuť hrát dál a dál. Další akce na sebe nenechají dlouho čekat a my máme celkem úspěch. 19.2.1999 hrajem v Božkově Pod kopcem s Jirkovo druhou kapelou Paranoik. A aby naše nadšení netrvalo dlouho, tak nám Jirka po akci oznámí, že končí a zůstává jen u Paranoiku. To nás dva sráží na kolena. Další den volám Standovi, že to balíme a končíme, ale ten Two Necrofiles zachraňuje slovy „JDEME DO TOHO“, a tím nás posílá do další etapy Necro života.

Znovu vylepujem inzeráty a hledáme nového bubeníka. Zkoušíme ve dvou v nové zkušebně na Karlově. Během léta nahráváme naše první neoficiální demo. Makali jsme na něm celou noc a výsledkem je 20 skladeb. Bubeník není zatím žádný, přesto i ve dvou berem další akci Pod kopcem se skupinou Smrt hygieně. Dopadlo to katastrofálně – bez bicích to vážně nejde! Sešel se rok s rokem a Karel se vrátil z vojny. Neměl kde hrát , tak jsme ho opět vzali. Zase se zablesklo na lepší časy, ale Karlovo nadšení dlouho nevydrželo. Přestal chodit na zkoušky a ani se neozývá, tak ho posíláme do prdele! Rok 2000 pro nás nezačíná růžově, namísto zkoušení se utápíme v pivní pěně. Poblíž zkušebny je otevřena nová hospůdka a my jsme se stali stálými hosty. Asi je to osud, ale seznamujeme se s klukem, který nikdy nebubnoval a chtěl by si to vyzkoušet. Tak dopíjíme a jdeme to s ním zkusit. Naštěstí má dobrej sluch a celkem mu to jde, když bude na sobě makat, bude dobrej. Stává se z něj bubeník č.4 – Pavel „Fuck Off“. Začátky nejsou nejlepší, ale pomalu se dáváme dohromady. Teď, když jsme opět kompletní, se těšíme na to, až to rozbalíme na nějaké akci. Ale smůla nás neopouští a Pavel se 14.5.2000 vyboural na motorce a tak s ním do podzimu nemůžeme počítat. Mezitím to zkoušíme sami a stačíme se přestěhovat do další zkušebny. Konečně máme s Pavlem první akci, a to v listopadu, společně s Kleopatrou v RC Cross. Dopadlo to celkem fajn, bylo totálně našlapáno. Děláme ještě malou změnu a berem druhého kytaristu – bývalého bubeníka Karla. Velkou radost z toho nemám, protože mě vypadl z oka, ale na kytaru zvládá. A tak táhnemeTwo Necrofiles ve čtyřech, akci od akce, až do jara 2001, kdy mě Karel natolik vytáčí, že definitivně končím. Dávám si roční pauzu!

Mezitím si Karel se zbytkem Two Necrofiles dává dohromady svojí starou kapelu Žumbera. Já v klidu lenoším doma a dělám nový věci, jen tak pro sebe. V koutku duše ale doufám, že se něco stane a já začnu zase hrát. 25.4.2002 jsem dostal od Standy SMS s přáním k svátku a s dodatkem „přijď si někdy zahrát.“ Po ujištění, že Karel nepřijde, protože s ním kluci vyrazili dveře, si balím kytaru do futrálu a vyrážím na zkušebnu. Zahráli jsme si starou dobrou „Církev sex a chlast“ a bylo jasný, co bude dál. Pavel se Standou mi nabídli, ať to spolu ještě zkusíme a mě bylo jasný, že neodmítnu. Z názvu ubíráme „Two“ a jsou z nás „Necrofiles“! V každé volné chvilce zkoušíme a zkoušíme. Na první akci nás tahá Kleopatra 4.1.2003 do baru RC Runway, kde jsme s nimi občas hráli. 20.9.2003 máme ve Střelských Hošticích, kam nás se svojí skupinou Hell’s Prdell’s pozval bývalý kytarista a bubeník Karel, snad nejúspěšnější vystoupení. Zde také rozšiřujeme sestavu o druhou kytaru. Druhým kytaristou se stává náš dlouholetý fanoušek Petr známý z úchyláckého projektu Kopromasters. Je rok 2004, jsme ve čtyřech, zatím nám to šlape a doufáme, že nám to ještě dlouho šlapat bude…

První akci tohoto roku a zároveň první akci v nové sestavě jsme odehráli v Plzni Pod kopcem s Kleopatrou a Hell’s Prdell’s 19.3.2004. Koncert jsme úspěšně zvládli i přesto, že nás již od začátku provázela smůla. Nejprve musel Kopromaster ještě před vystoupením nadvakrát pro nové struny (ono je dobrý si pamatovat, jaká tvrdost se kupovala posledně). Horší bylo, když kytarista skupiny Hell’s Prdell’s Tom zavařil auto v Nepomuku, na polovině cesty mezi Strakonicemi a Plzní, což byl problém, jelikož na Hell’s Prdell’s visely bicí a část aparatury – nešlo tedy, aby začala Kleopatra s tím, že Hell’s Prdell’s dorazí dýl. Se skoro dvouhodinovým zpožděním všichni v pořádku dojeli, ale ukázalo se, že Tom nepřivezl combo, přes které měli hrát Hell’s Prdell’s i my. Narychlo se tedy sedlo do auta a jelo ke Kopromasterovi pro 400W box se zesilovačem, což byla sázka do loterie, jelikož byl zatím na akci nevyzkoušený a kdyby někdo (třeba zvukař) viděl, že signál mezi zesíkem a boxem šel po tenoučkém kabílku od sluchátek do walkmana, asi by si zaťukal na čelo a pro jistotu běžel pro hasicí přístroj :-) S aparaturou problémy nakonec nebyly žádné, ale ukázalo se, že zvukař nebyl dohodnutý, aby zvučil, ale aby jenom předvedl mixpult, který od něj majitel sálu kupoval, a tak po zapojení zmizel v hospodě, což se projevilo na kvalitě zvuku během vystoupení. Chyběl jeden mikrofon a protože byl po sálovém zesilovači nejsilnější Kopromasterovo zesík+box, hrála druhá kytara jen přes něj, bez zapojení do mixpultu. Box nejprve během vystoupení Hell’s Prdell’s přeřval vše ostatní, po stažení zase nebyl slyšet vůbec a teprve v polovině našeho vystoupení jsme jej nastavili snad trochu rozumně. Kdepak hrát bez zvukaře… Další ranou byla prasklá moje struna těsně před začátkem koncertu (hrál jsem tedy přes Tomovo kytaru) a příjemná nebyla ani hraním znovu otevřená rána na prstu, kterou bylo nutné několikrát během vystoupení ošetřovit. I přes všechny tyto problémy se nakonec koncert vydařil a odehráli jsme celý náš program včetně dvou přídavků.

Rok 2005 jsme si dohodli jako rok akcí s dobrým zvukem a rokem prvního promo CD. Poptávka lidí začínala bejt velká a neodbytná. A tak přežíváme krutý zimy na zkušebně (děkujeme Fernetu a grogu) a pilujem nový i starý věci, aby to fakt šlapalo a šlo nahrát. S jarem se probouzíme ze zimního spánku a opravdu se to stává. 16.4.2005 se scházíme na sále ve Vejprnicích (poblíž Plzně), stěhujem malý studiový vybavení a za dohledu známýho plzeňskýho zvukaře Tomáše Fanty se pouštíme do nahrávání, který pak pokračuje u Tomáše v Plzni v jeho studiu, kde se dodatečně dělají zpěvy a závěrečnej master. Tak vzniklo první CD Necroprofiles. 14.5.2005 CD křtíme-kde jinde než Pod kopcem, což je naše oblíbená zastávka. Další důležitou událostí tohoto roku je změna na postu za bicíma, kde Páju v létě nahradil Jožo Black.

Roku 2006 se z nás opět stalo trio, když odešel kytarista Lord Kopromaster. 13. října jsme se odebrali na tři dny do studia Hellsound v Česticích, kde vzniklo cd Files ‘06, obsahující šest skladeb-Katovská, Gaysong, Poslední den, Divná holka, Lovec skalpů, Odkojeni Törrem; a sedmý bonus. Ukázky z něj i z předchozího cd Necroprofiles si můžete poslechnout v sekci Download. Cd Files ‘06 bylo pokřtěno 10.11. 2006 v Plzni Pod kopcem.

Marek „Picák“, 2007